Bir Bitiş, Arınma ve Katmandu Mevzusu.

Hayatımın bir döneminde elimde olan bir şeyi kaybedeceğimi biliyordum. O zamanlar ciddi olarak tasavvuf ile ilgileniyordum. O gün geldiğinde hep Konya’ daki Mevlevihanelere gideceğimi düşünmüştüm. Her şeyi terk edip biraz arınmak… Aslında biliyorum insan nereye giderse aklındakileri ve kalbindekileri yanında götürür. Ama öyle bir düşünceydi işte. Bu düşüncede hem okuduğum kitaplar, hem Mevlana hayranlığım, hem de o sene Konya havası solumamdan kaynaklıydı. İlerde kaybedeceğimi düşünmek ise Konya’ yı sevdiğim halde beni orada huzursuz eden bir dostluk ilişkisi içerisinde olmamdan kaynaklıydı. 3 yıl sonra gerçekten kaybettim. Ama bu çok umurumda olmamıştı. Çünkü yaşanılması gerekenlerin tükendiğine beni inandırmıştı. Konya’ ya gitmedim. Yaşadığım yerde mutlu ve oldukça üretken bir dönemdeydim.

Ve gelelim bugüne. Kaybetmeyeceğimi inandığım bir şeyleri kaybetmekle baş başayım bu kez. Kaybetmeyeceğime inandığım için karşılamaya da hazır değildim. Dostluğumun aksine bu çok umurumda oldu işte. Şimdi elimde yapmam gerekenler var. Hayata küsüp eve kapanmayacağım tabi ki. Etrafımdakiler öyle sanıp nasihat veriyorlar. Acılarımı yalnız yaşamayı tercih ederim. Bu yüzden de evimde b unu yapamam, elimdeki işi bitirip özgürce aşımı yaşayabilmem gerekiyor. 26 gün oldu. Evet, gün sayıyorum. Hatta şuan bunu yazarken 26 gün 10 saat 47 dakika olduğunu belirtebilirim.

Arınmak diyordum ya, bu sefer hedef Katmandu. Evet, Nepal’ in başkenti. Budizm ve Hinduizm’ in meşhur tapınaklarının olduğu mekân. Düşündüm Konya Türkiye’ de. Bu memleketin her adımında karşıma sevdam çıkar. Ama Nepal başka olur. Hani filmlerde olur ya, insan her şeyini kaybeder, batar, sevdiği ölür ya da terkedilir. Her şeye yeniden başlamak ve arınmak için Katmandu’ ya gider. Arkadaşım bizim dinin suyu mu çıktı şeklinde bir yorum yapmıştı. Amaç sadece farklı bir kültürde etrafta tanıdık tek bir şey olmadan arınmak. Yoksa gidip farklı bir inanç şeklini benimsemeyi amaçlamıyordum. Ciddi ciddi gitmeyi düşünmeye başladım.

Hayatımda kaybettiğim şeyler adına hala umut besliyorum. Şahsiyetlerden değil, inandığımızdan. Yani Katmandu’ ya gitsem de inandığımız değişmeyecek. Umudumu kaybedersem, gitmeyi düşünüyorum.

Gelelim Katmandu’ ya…

Katmandu Neresidir?

Gelelim Katmandu’ ya…

Katmandu Nepal’ in başkentidir. Budizm ve Hinduizm tapınakları burada yer alıyor. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusu var. Birçok ırk ve ülkeden insan zaman zaman ziyaretlerde bulunuyor.

Katmandu’ ya Nasıl Gidilir?

Katmandu Nepal’ in başkentidir. Budizm ve Hinduizm tapınakları burada yer alıyor. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusu var. Birçok ırk ve ülkeden insan zaman zaman ziyaretlerde bulunuyor. Türkiye’ den Katmandu’ ya gitmek için İstanbul havayolunu kullanmak gerekiyor. İstanbul’ dan Katmandu’ ya günlük uçuşlar bulunuyor. Arada 12 saatlik bir mesafe bulunuyor. İstanbul’ dan Qatar Airways, Etihad, Oman Air gibi firmalar ile uçuş bulunuyor. Uçak bileti 2.500 – 3.000 TL arasında değişiyor.

Ülkemizde verilen pasaportlar Katmandu’ da kabul ediliyor. Ve bu pasaportlar için 15 günlük vize alınabiliyor. Katmandu sınırında yaklaşık 25 Dolar’ a vize almak mümkün. Yaklaşık 5.000 TL biriktirip 15 günlük bir huzur aramaya gidebilirim diye düşünüyorum. Kısacası yas tutmak için bile, eve kapanmıyorum işte bu yüzden.

™ Parende ( ÖTÇ)

Bloga dön